آیت‌الله کعبی:
جمهوری اسلامی سبک نوینی از مدیریت دینی بر پایه ولایت را ارائه کرده است

عضو مجلس خبرگان رهبری، جمهوری اسلامی را مصداق کامل عمل بر اساس تکلیف دانست و گفت: دشمنی‌ها با ایران اسلامی به دلیل ارائه سبک نوینی از مدیریت دینی بر پایه ولایت الهی است.

خبرگزاری فارس: جمهوری اسلامی سبک نوینی از مدیریت دینی بر پایه ولایت را ارائه کرده است

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله عباس کعبی ظهر امروز در همایش رابطه مدیریت و علوم اسلامی که در تالار همایش‌های موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی برگزار شد اظهار داشت: کارآمدی، عنصری است که در متن دین و علوم اسلامی مورد توجه و تاکید است.

وی افزود: در اسلام آن علمی نافع است که بتواند بر رفتارها و عملکرد جامعه تاثیر مثبت بگذارد و تحولی را در میان مردم به وجود آورد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه علوم اسلامی را نباید صرفاً با توجه به تئوری‌ها و آرمان‌های غیر معطوف به واقعیت مورد تفسیر قرار داد خاطرنشان کرد: علم نافع در دین مبین اسلام باید دارای کاربرد عملی باشد.

کعبی ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام(ص) به مسلمانان توصیه می‌کردند احادیث و روایات را به طور کامل و دقیق دریابند تا دیگران از آنها در این امر پیشی نگیرند.

وی حدیث ثقلین را مورد توجه قرار داد و عنوان داشت: در این حدیث قرآن و عترت دو مقوله‌ای هستند که پیامبر اکرم(ص) از مسلمانان می‌خواهند در کنار یکدیگر از آنها بهره بجویند؛ در حقیقت نسبت علوم انسانی و مدیریت کلان در حوزه‌های گوناگون در این روایت مورد توجه قرار گرفته است.

استاد حوزه علمیه قم، امامت را عهده‌دار مدیریت و سرپرستی جامعه دانست و تصریح کرد: در حقیقت تئوری‌هایی که بدون امامت و ولایت عینی در جامعه ارائه شوند ناقص هستند زیرا تفکیک‌ناپذیری تئوری و عمل است که جامعه را رو به ترقی و پیشرفت می‌برد.

وی ریشه تفکیک‌ناپذیری دین از سیاست را همین امر دانست و افزود: آن علمی که در جامعه عینیت نیابد مورد تایید اسلام نیست و یک نوع اندیشه بی‌فایده قلمداد می‌شود.

کعبی با اشاره به تعاریف مختلف از امام گفت: وقتی صحبت از امام با واژه زمام‌الدین مطرح می‌شود در حقیقت مدیریت کلان جامعه اسلامی مد نظر است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم امامت را اساس و جوهره اسلام دانست و گفت: وقتی صحبت از اسلام پیشرو به میان می‌آید باید ثمرات امامت و کارآمدی مدیریتی آن را مورد توجه قرار داد.

وی عنوان کرد: امامت و ولایت الهی نقطه آغاز مدیریت اسلامی محسوب می‌شود؛ ولایت کلید تدبیر الهی و مدیریت اسلامی است.

کعبی با اشاره به ولایت به عنوان راهبر عرصه‌های مدیریتی در اسلام خاطرنشان کرد: در حقیقت ولایت و امامت یک جریان مدیریت الهی هستند و نمی‌توان نگاهی صرف به عنوان امری اعتقادی و تاریخ به آن داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه کامل شدن اسلام با اعلام ولایت بر همین اساس صورت گرفته ادامه داد: دین بدون ثقلین در کنار هم ناقص و غیرکارآمد است به همین دلیل نیازمند دولت و امامت هستیم.

وی سابقه تمدن اسلامی و پیامبران الهی را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: تاریخ انبیا و اوصیا و در حقیقت عینی ساختن شیوه‌های مدیریتی ائمه اطهار(ع) هم در این زمینه کاربرد دارد.

کعبی با تاکید بر تحول فقه بر اساس نیازهای مدیریت دینی گفت: اجتهاد تبیینی، اجتهاد تطبیقی که احکام موجود را بر واقعیت‌های امروز تطبیق کند و اجتهاد تنظیمی یا سازمانی که از آن به فقه حکومت یاد می‌شود سه نوع اجتهادی هستند که باید مورد توجه باشند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به هستی‌شناسی، معرفت‌شناسی و انسان‌شناسی و لزوم مشخص کردن تناسب آنها با مدیریت ادامه داد: در مرحله بعد منابع و ادله مدیریت اسلامی مشخص می‌شوند که در اینجا نسبت میان عقل نظری و عملی هم قابل توضیح است.

وی نظامات اسلامی را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: نگاه منظومه‌ای معطوف به کارآمدی هدفی است که دنبال می‌شود.

کعبی بیان داشت: شناخت و به کارگیری قواعد عام مدیریتی اسلامی هم امری ضروری است؛ چارچوب‌بندی محیط مدیریت هدف فقه مدیریتی یا همان فقه سازمانی‌ به شمار می‌رود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ضرورت مومنانه زندگی کردن در جامعه اسلامی و دینی تصریح کرد: الگو زندگی مسلمانان در جهان مدرن هدف اصلی است هر چند پیروان سایر ادیان نیز به تناسب عقاید خود چنین کاری کرده‌اند.

وی جمهوری اسلامی را مصداق کامل عمل بر اساس تکلیف دانست و اذعان اشت: دشمنی‌ها با ایران اسلامی به دلیل ارائه سبک نوینی از مدیریت دینی بر پایه ولایت الهی است.